Do pełnej funkcjonalności strony potrzebujesz włączonej obsługi skryptów. Tu znajdziesz instrukcje, które pozwolą Ci włączyć skrypty w Twojej przeglądarce.
KK-Nano 2022 - Program dla osób towarzyszących

Program dla osób towarzyszących

Aby dodać osobę towarzyszącą, należy zalogować się na swoje konto i wybrać "Dodaj osobę towarzyszącą" z menu "Moje Konto".

Osoby towarzyszące są zaproszone do wzięcia udziału w:

  • Przyjęciu powitalnym w niedzielę
  • Wycieczce konferencyjnej
  • Uroczystym Bankiecie konferencyjnym

Proszę wybrać Program ogólny, aby zapoznać się ze szczegółami dotyczącymi tych imprez.

Organizatorzy nie planują organizacji żadnych wycieczek przeznaczonych wyłącznie dla osób towarzyszących. Jednak pomożemy w zorganizowaniu sobie takich wycieczek na własną rękę.

Spośród wielu możliwości sugerujemy następujące atrakcje:

Żydowski Kazimierz

Żydzi przez wiele stuleci brali udział w tworzeniu historii i kultury miasta Kroke, bo pod taką nazwą znany jest Kraków w jidysz. Przed II wojną światową stanowili oni aż 25% mieszkańców miasta. Wycieczka po Kazimierzu – dawnej dzielnicy żydowskiej, zachowanej do dziś w doskonałym stanie – wprowadzi w świat ich bogatej kultury, obyczajów i historii. To tam nauczał wybitny filozof Mojesz Isserles (zwany Remuh), urodziła się uznawana za jedną z najbogatszych kobiet świata Helena Rubinstein, a ceniony reżyser, aktor i scenarzysta Roman Polański spędził swoje dzieciństwo. Stara dzielnica żydowska, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku, stała się jeszcze bardziej rozpoznawalnym zabytkiem w Europie po ukazaniu się słynnego filmu "Lista Schindlera".

Wędrując ulicami dawnego getta, można zapoznać się z historią zagłady krakowskich Żydów, która jest tłem wydarzeń opisanych w filmie Spielberga. To tutaj zamykano Żydów w czasie II wojny światowej i stamtąd wysyłano ich do obozów zagłady. Dodatkowe informacje można znaleźć zwiedzając ekspozycję w Muzeum Fabryki Schindlera. Historia II wojny światowej miesza się tam z życiem codziennym, a życie prywatne z tragedią, która dotknęła cały świat.

Podziemia Rynku Głównego

Tuż pod powierzchnią krakowskiego Rynku Głównego znajduje się możliwość odbycia wycieczki w przeszłość. To sanktuarium pełne zabytków budownictwa i architektury, kamiennych ścieżek z wyżłobieniami pozostawionymi przez koła wozów przewożących towary w czasach króla Władysława. Znajdziemy tam najstarsze ceglane budowle handlowe miasta, ozdoby, monety i wiele innych przedmiotów zagubionych celowo przez odwiedzających to miejsce wieki temu. Jednocześnie jest to miejsce, w którym magiczna atmosfera jest tworzona poprzez połączenie historii z nowoczesnymi technologiami, które oferują zwiedzającemu inne spojrzenie na historię miasta.

Obóz Auschwitz-Birkenau

Więcej informacji o możliwości zwiedzenia obozu można znaleźć np. tutaj.

Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem to niewątpliwie jedna z największych atrakcji turystycznych Polski, dająca możliwość spokojnego podziwiania jednych z najbardziej niesamowitych krajobrazów polskich wyżyn. Zwykle określany jako „spływ Dunajcem”, w rzeczywistości jest to raczej spokojny dryf z leniwym nurtem rzeki w dużych drewnianych łodziach. Doświadczeni przewodnicy dbają o płynną jazdę i informują o widokach i historii wycieczek, która sięga lat 40-stych XIX wieku. Rejs krętym Dunajcem oferuje zapierające dech w piersiach widoki potężnych wapiennych klifów zanurzonych w wodzie, a także oszałamiającą rodzimą roślinność, chronioną przez drugi najstarszy międzynarodowy park narodowy na świecie. Również płynąc rzeką można spotkać rzadkie gatunki ptaków, w tym bociana czarnego. Kolejną atrakcją wycieczki jest wizyta w zamku w Niedzicy, który został pierwotnie zbudowany w XIV wieku przez Węgrów w celu ochrony ważnego handlu w dolinie Dunajca. Obecnie zamek góruje nad dużym zbiornikiem wodnym i imponującą tamą zbudowaną w połowie lat 90-tych. Zwiedzając zamek można podziwiać zachwycający widok na sztuczne jezioro i poznać niesamowitą historię Inkaskich uciekinierów, którzy znaleźli tam schronienie. Dobrze jest rozpocząć wycieczkę na Zamku w Niedzicy, dalej przejechać do nabrzeża w Sromowcach Niskich a zakończyć całą eskapadę 15 km później w Szczawnicy. Rejs trwa od dwóch do trzech godzin, w zależności od poziomu wody w rzece. W zależności od pogody warto zabrać ze sobą odzież przeciwdeszczową lub kapelusz przeciwsłoneczny.

Muzea Krakowa

Polecamy zwiedzenie trzech muzeów eksponujących polską sztukę.

Muzeum Narodowe - Galeria 20 wiecznej polskiej sztuki - oferuje najbardziej kompleksową prezentację muzealną tego typu w Polsce. Na powierzchni ponad trzech tysięcy metrów kwadratowych prezentowane są wybrane przykłady polskiej sztuki XX i XXI wieku. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od upodobań artystycznych i zainteresowań.

Sukiennice - jedna z największych stałych wystaw XIX-wiecznego polskiego malarstwa i rzeźby.

W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka mieszczą się dwie stałe galerie – "Sztuka Dawnej Polski od XII do XVIII wieku" oraz "Sztuka Prawosławna Dawnej Rzeczpospolitej". W piwnicach znajduje się kolekcja studyjna rzeźby architektonicznej o nazwie "Kraków w Twoim zasięgu".

Zakopane i Tatry

W XIX wieku Zakopane było senną wsią zamieszkaną przez polskich górali, którzy żyjąc przez lata w izolacji, stworzyli własną, niepowtarzalną kulturę. Szczególną atmosferę i naturalne piękno tego miejsca odkrył Tytus Chałubiński. W krótkim czasie artyści i creme de la creme społeczeństwa uznali Zakopane za swoje ulubione miejsce w Polsce, gdzie odpoczywali, tworzyli dzieła sztuki i mieli romanse. Obecnie miasto odwiedzają tysiące turystów, którzy chcąc poznać jego tradycję, często narzekają na "tandetność" Zakopanego XXI-wiecznego. Tym niemniej okolica Zakopanego obfituje w wiele miejsc, które wciąż odzwierciedlają urok przeszłości i piękno natury.