Do pełnej funkcjonalności strony potrzebujesz włączonej obsługi skryptów. Tu znajdziesz instrukcje, które pozwolą Ci włączyć skrypty w Twojej przeglądarce.
KK-Nano 2022 - Ojców
Kolaż zdjęć z Ojcowa

Ojcowski Park Narodowy to najmniejszy park narodowy w Polsce, zaledwie 16 km od centrum Krakowa. To idealne miejsce na jednodniową wycieczkę z Krakowa. Park położony jest wzdłuż malowniczej doliny rzeki Prędnik, słynie z licznych wapiennych klifów, wąwozów i ponad 400 jaskiń. Największa jaskinia w parku – Jaskinia Okietka – ma 320 metrów głębokości. Najpopularniejszymi zajęciami w parku są spacery dobrze oznakowanymi szlakami turystycznymi, wycieczki na rowerach górskich, zwiedzanie starych zamków oraz poznawanie lokalnej fauny i flory.

Najbardziej charakterystycznymi obiektami Ojcowskiego Parku Narodowego są formacje skalne o nietypowych kształtach, np. słynna Maczuga Herkulesa, 25-metrowa wapienna kolumna.

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się kilka zamków, które w średniowieczu były częścią wielokilometrowego łańcucha fortyfikacji chroniących Kraków. Najbardziej znane to Zamek Ojcowski wzniesiony w drugiej połowie XIV w. oraz Zamek w Pieskowej Skale.

Ojcowski Park Narodowy charakteryzuje się dużą bioróżnorodnością. Występuje tu 5500 gatunków zwierząt (280 z nich objętych ochroną), 950 gatunków roślin naczyniowych, 230 gatunków mchów i wątrobowców oraz 200 porostów. Wspinaczka po skałach jest zabroniona w parku, chociaż lokalne skały są bardzo atrakcyjne dla pionowych przygód.

Opis wycieczki

Szczegóły wycieczki zostana podane w terminie późniejszym

Ta wycieczka nie jest dostepna dla osób niepełnosprawnych.